Alla har flyttat till sina bästa familjer!
Y-kullen / Y-litter
Today the y litter is 12 weeks and soon leaving us and move to their familys.
We wish you all the very best in life and please keep in touch, love you all!
-
Frozen Tundra's Yelena
Hona fs 09
Svartsköldpadda med silver med vitt.
Smoke
Under evaluation
Stays? -
Frozen Tundra's Yaromira
Hona fs 24
Svartsköldpadda med silver
med vitt
Spotted
Under evaluation
Stays? -
Frozen Tundra's Yermolai
Hane ds/es 09 22
Rödsilver eller
Cremesilver med vitt
Tabby
Flyttar till Tuttika i Sthlm
-
Frozen Tundra's Yuliya
Hona fs 24
Svartsköldpadda med silver
med vitt
Spotted
Flyttar till Amanda och Jonathan i Enskede -
Frozen Tundra's Yalenchka
Hona fs 09 24
Svartsköldpadda med silver med vitt
Spotted
Flyttar till Ruth och Filip i Sthlm -
Frozen Tundra's Yelizaveta
Hona fs 09 22
Svartsköldpadda med silver med vitt
Tabby
Flyttar till Rebecca och Martin i Uppsala
-
Mamma Skitty aka Gittan
Mamma Gittan undrar varför alla småttingar absolut vill vara utanför boet.
-
Frozen Tundra's Yuliya
Stora Yuliya har jag lyft tillbaka 4 gånger nu...hon tycker att det räcker och vill bara vara utanför med oss.
-
Frozen Tundra's Yelena
Finally / Äntligen
Today they arrived ...our new members of catterie Frozen Tundra's.
6 Siberian kittens. We do think it's 3 femals and three males. All except one are going to be black silver like their father and the last one is a boy ....he will be red silver or creme.
They are all healthy and added some weight during the night One to keep 5 to go their familys.
They are all reserved! / Dom är alla reserverade!
- 16. Nov, 2020
-
Finally/ Äntligen
2020-11-16
Today they arrived ...our new members of catterie Frozen Tundra's.
6 Siberian kittens. One female to keep 5 to go their familys:)
All of them are reserved! - 11. Nov, 2020
-
Gittan går in i dygn 62
Nu är det verkligen nära. Gittan brukar få sina små på dygn 64, får se om det blir så även denna gång. Det händer inte så värst mycket i hennes liv fast det är klart kommer "da bird" fram så går det inte att låta bli lite lek trots att hon mest ser ut som en uppblåst rund gummihandske med 4 väldigt korta ben.
Hon har verkligen gått upp superbra i vikt denna gång. Från en start vikt på 3600 till igår på dygn 61 5440gram jösse det 1840gram... skönt att vi snart är i mål!! Vi är så spända på färger och kön och självklart undrar vi hur många som bara väntar på en start i livet utanför. - 3. Nov, 2020
-
Dygn 53 och bara ca 11 dygn kvar
Hejsan
Här kommer Gittans veckobrev.
Vi har nu gått in i dygn 53. Gittan mår utmärkt och hon tyr sig mycket mer till oss nu. Hon vill bli masserad...på huvudet och nacken men vill helst ha sin runda mage ifred. Jag tycker ju det är så mysigt att få hålla handen på hennes mage och känna hur våra små nya liv rör sig där inne. Jag får hålla men bara korta stunder och tur är väl det annars skulle inget bli gjort här hemma!!
Vågen stannade idag på 4940gram, det är 1340 gram upp sedan parning, en mycket bra vikt.
Vi varierar Gittans kost så mycket som möjligt och hon äter det mesta med glädje.
Kokt torsk, äggula,vom, köttfärs, rått kyckling hjärta och kyckling mage och torrfoder och vanliga blötfodret......ja oj oj jösses...det är rena buffén
Bolådorna både i sovrummet och i katt rummet nere är bäddade och klara och nu kan hon välja vart hon vill föda. Jag anar att hon vill vara på nedre plan och i så fall flyttar jag ned till dom.
Nu får Gittan inte vara i stora kattgården längre, det är för högt i tak och mycket att klättra på och vi vill absolut inte riskera att hon faller nu när hon är lite otymplig.
Så skönt att vi har kattungarnas kattgård där allt är på låg nivå, känns tryggt där. Hon är ju helt fantastiskt klok och hon förstår när hon kommer och frågar om hon får gå ut och vi öppnar den lilla åt henne.
Det är nu ca 12 dagar kvar och vi längtar och väntar. Ska bli så ofantligt roligt!!
Hoppas ni är rädda om er där ute och vi
önskar er en härlig vecka . - 26. Okt, 2020
-
Gittan har passerat dygn 46
Höstmörkret har lagt sig och det har varit en blöt och regnig vecka , Vi har två katter som absolut inte bryr sig om lite regn,,, Fiona och Ragnar. Dom kan båda sitta ute i riktigt spöregn utan att bry sig. Dom andra håller till inomhus och stökar och busar ..för mycket tycker Gittan som ändå ska ligga och sova med sin runda sälmage mitt i vägen. Dom andra får helt enkelt en snyting eller gärna två just nu när dom 3 musketörerna (Zeny,TJ och Pomadka) i sin iver att leka kattjakt glömmer att surtanten ska sova.
Hon är så otroligt tjock och go nu.
Hon väger denna Söndag 4700gr !!!
Det är redan 1,1 kg upp med 20 dygn kvar...jösses hur ska detta sluta?
Hon mår iaf bra och är glad och leker korta stunder mellan dom allt längre sov pauserna. Lite Skalman och hans mat&sov klocka hos henne nu:))
Dom små liven i Gittans mage är nu inte sååå små längre.. ca 95 mm långa och börjar nu utveckla sin päls.
Älskade duktiga Gittan>3 - 18. Okt, 2020
-
Gittan på dygn 38
Nu har vi lagt ytterligare en vecka bakom oss. Söndagsvikten på Gittan blev 4330gram och det är upp 260gram på 1 vecka. Nu matar vi henne med kokt torsk, äggula, vom, rått kycklinghjärta & kycklingmage och givetvis även vanligt blötfoder.
Torrfodret hon och alla andra äter är Royal Canin Queen och det finns tillgängligt alltid.
Hon börjar bli lite lätt irriterad på övriga i flocken utom Fiona. Fiona har redan nu börjat tvätta Gittan och sover gärna tätt intill Gittan...precis som om hon skyddar henne och dom små:)
Nu väger varje kattunge ungefär 14gram styck och har fortfarande inte fått sin päls. - 11. Okt, 2020
-
Dygn 31 för Gittan
Söndagar är vår fixar dag med djuren. Vägning, öron som ska tvättas, tandborstning, alla ska kammas igenom.... som en kontroll av allmän tillstånd helt enkelt.
Gittan har nu en vikt på 4070gr. Det är en uppgång på 370gr. Det låter inte så mycket kanske men fostren är bara ca 28 mm stora och med en
ca vikt på 9-10 gr/ kattunge. Ännu har dom inte bildat någon päls:) - 1. Okt, 2020
-
Gittan på dygn 21
Vi ser nu tydliga tecken på att Gittan är dräktig. Fina hallontuttar och ett strålande humör ..då är hon dräktig.
Hennes vikt idag är 3890gr - 14. Sep, 2020
-
Parning
Dessa två snygga representanter utav Sibirisk katt har nu i helgen 11-14 September parats. Uppdatering kommer att ske löpande.
-
Pälsänglarna's Atlas aka Leo
SIB ns 090 22
dob. 2018-08-04
Pälsänglarna's kung.
Stor vacker med en fantastisk färg och päls.
Mjukt och fin i sitt sätt och temprament. -
Hökhöjden's Skitty aka Gittan klicka på länken för att se Gittans förfäder
SIB d 09 24
dob 2016-10-29
Frozen Tundra's drottning.
Underbart bestämd, nyfiken och otroligt givmild tjej.